MAHKEME, ÇİFTÇİLERİMİZE MÜJDE: DEDAŞ’IN EZİYETİNE ‘DUR’ DEDİ!

Viranşehir Hit: 514 / Yorum: 0 / 18 Aralık 2019 14:32
MAHKEME, ÇİFTÇİLERİMİZE MÜJDE: DEDAŞ’IN EZİYETİNE ‘DUR’ DEDİ!
-A +A

Mahkeme karar verdi, çiftçinin destekleme primlerine bloke konulamayacak.

Danıştay 10. Dairesi, Bakanlar Kurulu’nun elektrik borçları bulunan çiftçilere tarımsal destekleme primlerine bloke konulması yönündeki kararını iptal etti.
Diyarbakır’ın Yenişehir Ziraat odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu ve eşi Hava İskenderoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, çiftçilerin elektrik dağıtım şirketine olan borçlarının tarımsal destekleme primlerinden kesilmesini olanaklı kılan kararını dava etti.
Danıştay 10. Daire’de görülen davada mahkeme heyeti oy çokluğu ile Bakanlar Kurulu kararını hukuka aykırı bularak iptal etti.

Danıştay 10. Dairesi, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere bu borçlarını ödeyinceye kadar 2017 yılında Tarımsal Destekleme Ödemesi yapılmamasına ilişkin 2017 numaralı Uygulama Tebliği ile tebliğin dayanağı olan 25/04/2016 sayılı Bakanlar Kurulu kararının 2’inci maddesinin 4’üncü fıkrasını, yetki yönünden açıkça hukuka aykırı bularak iptal etti.

Danıştay 10. Daire’nin, çiftçilerin destekleme primlerine bloke konulmasına dayanak yapılan Bakanlar Kurulu kararını hukuka aykırı bularak iptal etmesi, elektrik borçlarından dolayı tarımsal desteklerini alamayan binlerce çiftçinin yüreğine su serpti.

‘ELEKTRİK BORCU ÖZEL HUKUKA TABİ’

Çiftçilerin dağıtım şirketine olan elektrik borçlarının ‘kamu alacağı tahsil usulüne’ tabi olmadığının ve özel hukuk hükümlerine tabi olduğunun belirtildiği kararda, “Esasen çiftçilerin tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borçları bulunup bulunmadığının sadece elektrik dağıtım şirketinin bildirimiyle yetinilerek tespit edilemeyeceği de açıktır. Abonelik sözleşmesi veya kaçak kullanımdan kaynaklı elektrik borçlarının varlığının, çiftçilerin muvafakati ya da elektrik dağıtım şirketinin başvurusu üzerine adli yargı kararı ile belirlenmesi hukuki bir zorunluluktur. Zira abonelik sözleşmesi veya kaçak kullanımdan kaynaklanan çiftçilerin elektrik borçları kamu alacağı tahsil usulüne tabi olmayıp, özel hukuk hükümlerine tabidir.” denildi.

BLOKE KONULMASI HUKUKA AYKIRI 

Danıştay 10. Daire’nin oy çokluğu ile alınan kararında çiftçilerin elektrik borçlarının tarımsal desteklemelerinden kesilmesini olanaklı kılan Bakanlar Kurulu kararının iptali şöyle değerlendirildi: “Sonuç olarak, elektrik borcu bulunan çiftçilerin bu borçlarını ödememeleri durumunda, 2017 yılında bu çiftçilere yapılması gereken tarımsal destekleme ödemelerinin, bu elektrik borçlarına mahsup edileceğine ilişkin düzenleme getiren dava konusu Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçlarını ödeyinceye kadar 2017 yılında tarımsal destekleme ödemesi yapılamamsına ilişkin 2017/14 numaralı uygulama tebliği ile tebliğe dayanak alınan 25/04/2016 sayılı Bakanlar Kurulu kararının 2’inci maddesinin 4’üncü fıkrası yetki yönünden açıkça hukuka aykırıdır.


Açıklanan nedenlerle;

2/04/2017 tarih ve 29987 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçlarını ödeyinceye kadar 2017 yılında tarımsal destekleme yapılmamasına ilişkin 2017/14 numaralı Uygulama Tebliği’nin İPTALİNE,
25/04/2016 TARİH VE 2016/8791 SAYILI Bakanlar Kurulu Kararının Maddesinin 4. Fıkrasının İPTALİNE,
Bu kararın tebliğ tarihini izleyen 30 gün içerisinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna temyiz yolu açık olmak üzere, oy çokluğu ile karar verildi.” 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Viranşehir
BEŞİR DERNEĞİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ UNUTMADI

BEŞİR DERNEĞİ İHTİYAÇ…

15:24 - 6 Ağustos 2020
Viranşehir
İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI TARTIŞMALARINA NOKTAYI KOYDU!

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU, SOKAĞA…

15:10 - 6 Ağustos 2020
Viranşehir
ŞANLIURFA’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI MI GELİYOR?

ŞANLIURFA’DA SOKAĞA ÇIKMA…

14:31 - 6 Ağustos 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİR  İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ İBRAHİM YAĞAN'DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI

VİRANŞEHİR İLÇE MİLLİ EĞİTİM…

15:50 - 30 Temmuz 2020
Viranşehir
ÇOCUKUĞUMUZDAKİ ESKİ BAYRAMLAR

ÇOCUKUĞUMUZDAKİ ESKİ BAYRAMLAR

12:59 - 29 Temmuz 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİR DE MÜŞTERİ ALMAYA GİDEN TAKSİCİNİN CESEDİ ODUNLUKTA BULUNDU

VİRANŞEHİR DE MÜŞTERİ ALMAYA…

14:36 - 26 Temmuz 2020
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...