ÖZEL VİRANŞEHİR TIP MERKEZİNDE DR MEHMET TANIRCAN DA.UYARI

Viranşehir Hit: 3811 / Yorum: 0 / 5 Ekim 2018 10:06
ÖZEL VİRANŞEHİR TIP MERKEZİNDE DR MEHMET TANIRCAN DA.UYARI
-A +A

Viranşehir ilçesin de hastalığının bölgede çok sık görülen bir hastalık olduğunu, vatandaşların bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini söyledi. 
 
Brucella hastalığının süt, süt mamulleri ve hayvanlardan bulaştığını belirten Dr. MEHMET TANIRCAN, özellikle ilkbahar mevsiminde piyasaya çıkan taze peynirin tüketilmesi konusunda vatandaşların daha dikkatli davranması konusunda uyarılarda bulundu. 
 
Hastalığın mikrobu taşıyan hayvanın etinden ve sütünden bulaştığının altını çizen MEHMET TANIRCAN, hastalığın tedavisinin mümkün olduğuna dikkat çekerek, "Bu hastalıktan korunmak için özellikle peynir yaparken sütün iyice kaynatılıp pastörize edilmesi gerekir. Ayrıca yapılan peynir salamura yapıldığı zaman tuz oranına göre 2- 3 ay bekletilmeli, etler de iyice pişirilmelidir. Bunun yanında peynir üreticilerinin sütü iyice pastörize edip ondan sonra peynir yapmaları gerekir. Bu kurallara uyulduğu zaman brucella hastalığına kolay kolay yakalanılmaz. Hastalık mikrobunu kapan bir hasta kısa bir süre içerisinde etkilerini görür. Hastalık ateş, gece terlemesi ve genel vücut ağrıları, eklem ağrıları, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtiler gösterir" dedi.
 
Bölgede ve özellikle hayvancılığın yoğun olduğunu, köylerde brucella hastalığının sık görüldüğünü söyleyen MEHMET TANIRCAN, gece terlemesi, genel vücut ağrıları, eklem ağrıları, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtilerle hastaneye başvuran  hastadan çoğu  brucella tespit edildiğini ifade ederek, "Brucella hastalığı, bakterilerin sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu bakteriler ilk önce hayvanlar arasında geçiş yaparlar ve birçok değişik omurgalı hayvanda hastalıklara sebep olurlar. Koyun, keçi, sığır, geyik, domuz, köpek ve diğer öteki hayvanları etkilerler. İnsanlar bu bakteriler tarafından bulaşık olan bu hayvanlarla ve bu hayvanlardan üretilen çeşitli ürünlerle yapılan temaslar sonucu hastalığa yakalanırlar. Bölge halkının hayvancılıkla uğraşması sonucu bu hastalık il ve ilçelerinde sık görülüyor" ifadelerini kullandı.
 
"BRUCELLA 3 ŞEKİLDE BULAŞIR"
 
Brucellanın nasıl bulaştığı yönünde de bilgilere veren Dr. TANIRCAN, "Brucella insanlara üç şekilde bulaşır. Brucella ile bulaşık herhangi bir şeyi yemek veya içmekle, brucella mikrobu teneffüs edilerek ve deri üzerindeki yaralardan bakterilerin vücuda girmesiyle bulaşır. En yaygın bulaşma yolu ise süt ürünlerini yemek ve içmekle bulaşır. Eğer sütler kaynatılmazsa, bu sütü içen veya bundan yapılan peyniri yiyen insanlara bu bakteriler bulaşır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Viranşehir
AK PARTİ ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ DOÇ. DR. HALİL ÖZŞAVLI KATAR'DA

AK PARTİ ŞANLIURFA…

09:02 - 6 Aralık 2018
Viranşehir
KAYMAKAM DERECİ'DEN 3 ARALIK "DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ" KUTLAMA MESAJI

KAYMAKAM DERECİ'DEN 3 ARALIK…

13:12 - 3 Aralık 2018
Viranşehir
MÜDÜR ATEŞ'TEN 3 ARALIK "DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ" KUTLAMA MESAJI

MÜDÜR ATEŞ'TEN 3 ARALIK…

12:50 - 3 Aralık 2018
Viranşehir
EKREM KAYA'DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

EKREM KAYA'DAN 3 ARALIK DÜNYA…

12:07 - 3 Aralık 2018
Viranşehir
DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ'NÜ KUTLADİ

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ'NÜ…

11:42 - 3 Aralık 2018
Viranşehir
ADAY ADAYI SEDAT GÖREN PROJELERİNİ PAYLAŞTI

ADAY ADAYI SEDAT GÖREN…

16:45 - 2 Aralık 2018
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...