ÖZEL VİRANŞEHİR TIP MERKEZİNDE DR MEHMET TANIRCAN DA.UYARI

Viranşehir Hit: 4047 / Yorum: 0 / 5 Ekim 2018 10:06
ÖZEL VİRANŞEHİR TIP MERKEZİNDE DR MEHMET TANIRCAN DA.UYARI
-A +A

Viranşehir ilçesin de hastalığının bölgede çok sık görülen bir hastalık olduğunu, vatandaşların bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini söyledi. 
 
Brucella hastalığının süt, süt mamulleri ve hayvanlardan bulaştığını belirten Dr. MEHMET TANIRCAN, özellikle ilkbahar mevsiminde piyasaya çıkan taze peynirin tüketilmesi konusunda vatandaşların daha dikkatli davranması konusunda uyarılarda bulundu. 
 
Hastalığın mikrobu taşıyan hayvanın etinden ve sütünden bulaştığının altını çizen MEHMET TANIRCAN, hastalığın tedavisinin mümkün olduğuna dikkat çekerek, "Bu hastalıktan korunmak için özellikle peynir yaparken sütün iyice kaynatılıp pastörize edilmesi gerekir. Ayrıca yapılan peynir salamura yapıldığı zaman tuz oranına göre 2- 3 ay bekletilmeli, etler de iyice pişirilmelidir. Bunun yanında peynir üreticilerinin sütü iyice pastörize edip ondan sonra peynir yapmaları gerekir. Bu kurallara uyulduğu zaman brucella hastalığına kolay kolay yakalanılmaz. Hastalık mikrobunu kapan bir hasta kısa bir süre içerisinde etkilerini görür. Hastalık ateş, gece terlemesi ve genel vücut ağrıları, eklem ağrıları, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtiler gösterir" dedi.
 
Bölgede ve özellikle hayvancılığın yoğun olduğunu, köylerde brucella hastalığının sık görüldüğünü söyleyen MEHMET TANIRCAN, gece terlemesi, genel vücut ağrıları, eklem ağrıları, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtilerle hastaneye başvuran  hastadan çoğu  brucella tespit edildiğini ifade ederek, "Brucella hastalığı, bakterilerin sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu bakteriler ilk önce hayvanlar arasında geçiş yaparlar ve birçok değişik omurgalı hayvanda hastalıklara sebep olurlar. Koyun, keçi, sığır, geyik, domuz, köpek ve diğer öteki hayvanları etkilerler. İnsanlar bu bakteriler tarafından bulaşık olan bu hayvanlarla ve bu hayvanlardan üretilen çeşitli ürünlerle yapılan temaslar sonucu hastalığa yakalanırlar. Bölge halkının hayvancılıkla uğraşması sonucu bu hastalık il ve ilçelerinde sık görülüyor" ifadelerini kullandı.
 
"BRUCELLA 3 ŞEKİLDE BULAŞIR"
 
Brucellanın nasıl bulaştığı yönünde de bilgilere veren Dr. TANIRCAN, "Brucella insanlara üç şekilde bulaşır. Brucella ile bulaşık herhangi bir şeyi yemek veya içmekle, brucella mikrobu teneffüs edilerek ve deri üzerindeki yaralardan bakterilerin vücuda girmesiyle bulaşır. En yaygın bulaşma yolu ise süt ürünlerini yemek ve içmekle bulaşır. Eğer sütler kaynatılmazsa, bu sütü içen veya bundan yapılan peyniri yiyen insanlara bu bakteriler bulaşır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Viranşehir
VIRANŞEHIR'DE 64 BİN ÖĞRENCINİN KARNE HEYECANI

VIRANŞEHIR'DE 64 BİN…

20:13 - 14 Haziran 2019
Viranşehir
TİGEM'DEKİ YANGININ ZARARI ORTAYA ÇIKTI

TİGEM'DEKİ YANGININ ZARARI…

13:52 - 12 Haziran 2019
Viranşehir
KARACADAĞ YEŞİLLENİYOR

KARACADAĞ YEŞİLLENİYOR

11:12 - 12 Haziran 2019
Viranşehir
YUNUS EMRE LİSESİ RESİM SERGİSİ YAPILDI

YUNUS EMRE LİSESİ RESİM…

12:48 - 11 Haziran 2019
Viranşehir
ÖZKAN BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ OLDU

ÖZKAN BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ…

12:45 - 11 Haziran 2019
Viranşehir
VİRANŞEHİR’DE YKS KOORDİNASYON KURUL TOPLANTISI YAPILDI

VİRANŞEHİR’DE YKS…

12:36 - 11 Haziran 2019
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...