ÇOCUKUĞUMUZDAKİ ESKİ BAYRAMLAR

Viranşehir Hit: 4051 / Yorum: 0 / 29 Temmuz 2020 12:59
ÇOCUKUĞUMUZDAKİ ESKİ BAYRAMLAR
-A +A

Bizim çocukluğumuzda bayram demek neşeydi, sevinçti, mutluluktu bir başka haz verirdi biz çocuklara çocukluğumuzdaki
eski bayramlar. Bir iki hafta öncesinden başlanırdı temizlik yapmaya perdeler, kilimler giysiler yıkanırdı, evler boya badana edilirdi. Bayram Külünçesi mutlaka her evde yapılırdı yağlı şekerli baharatlı nar gibi kızarmış Külünçeler. Viranşehir’de bundan 50-60 yıl önce sadece iki üç fırın vardı meydandaki Hac Hamid’in fırını. Eski Urfa caddesinde Haç Hamid’in damadı Abdullah Çakın’ın fırını. Birde Ahmet Efendinin(iğneci Ahmet Üçyıldız) kardeşi Haç Mercan’ın Ceylanpınar caddesindeki fırını, bu üç fırın haftalarca gündüzü geceye katarak sabahlara dek evlerden teştlerle, leğenlerle eşek hamallarıyla taşınan beyaz bezlere sarılı nakışlanmış mis gibi baharat kokan Külünçeleri pişirirlerdi. Bu fırınlarda pişen Külünçeler yine eşek hamallarıyla evlere taşınırdı.
Kurbanlıklar günler öncesinden alınır havlularda bağlanırdı, bağlanan kurbanlıklarla biz çocuklar ilgilenirdik yemini, suyunu biz çocuklar verirdik kurbanlıların. Kurbanlar kasaplar tarafından ücret karşılığı kesildiği gibi kendi kurbanını kendi kesen evler daha çoğunluktaydı. Kurban derileri Türk Hava Kurumuna bağışlanırdı, şimdiki gibi cemaatlere, sağ ve dinci partilerin birer arka bahçesi gibi çalışan sözde hayır kurumu derneklere verilmezdi çünkü yasaktı Türk Hava Kurumu dışında deri bağışı hiçbir kuruma yapılmazdı.
Şimdi bu kurban derileri dinci cemaatlerin, sözde hayır özde siyasilerin rant kapısına dönmüştür. Kesilen kurban etleri öncelikle üç paya ayrılır 1- pay yoksullara,1-pay fakir akraba ve komşulara dağıtılırdı 1-payda hane halkına ayrılırdı. Hane halkına kalan etlerde kavurma yapılırdı, buzdolabı olmadığından bekletilmezdi etler. Oysa şimdi kesilen kurban bir iki yakın akraba veya komşuya verildikten sonra kalan etler buzdolaplarına doldurulup uzun müddet kendi et ihtiyaçlarını giderirler. Kurban kesenlerin çoğulluğu böyle yapıyor kimseye dağıtmıyor desem abartmış olmam inanınki. Birde tebrik kartları vardı bizim zamanımızda uzaktaki eş, dost yakın akrabaların bayramlarını kutlama tebrik kartları. Siyah beyaz şehir manzaraları ve artist fotoğrafları, kariyer sahibi kişiler baskılı beyaz kartlar basarlardı matbaalarda “ Bayramınızı en içten dileklerle kutlar nice mutlu bayramlar dilerim” diye yazar altına da adını Soyadını ve upuzun unvanını yazardılar. Daha sonraları renkli şehir kartpostalları çıktı piyasaya her şeyde olduğu gibi tebrik kartpostallarında da üncülüğü Viranşehir Gazetesi sahibi başyazarı foto muhabiri rahmetli Eyüp Seyrek yaptı. Üç adet Viranşehir manzarasını diğer büyük şehir kartpostallarının arasına ekledi.
Biri eski hal pazarı daha hal pazarı olmadan önce daha doğrusu Hamidiye kışlasının yıkık kabındaki tavanından gölbaşı camisinin minaresini gösteren manzara bir diğeri de Belediye parkında Belediye Başkanlarından Hasan Taylan’ın yaptırdığı süs havuzu manzarası üçüncüsü de dört yolda trafik kulübesinin önünden Ceylanpınar caddesinden şehrin görünümüydü. Halen o kartlar dışında Viranşehir’in bir başka kartpostalı yapılmamıştır. Evet, tebrik kartları haftalar önceden yazılır postaya vermek için üzün kuyruklar oluşurdu postanenin önünde. Bizim için en heyecanlı gün arife günü ve bayram akşamıydı, alış veriş ekseriyetle arife günü yapılırdı İbrahim Polat’tan, Hasan Akyürek’ten boşanmış kolonya şişeleri doldurulur, bayram şekeri kahve, kına ve biz çocuklar için yeni çoraplar alınırdı. Bayram akşamı; Terzi Hayri Gözen, Sami Kutlu ve Kemal Yeğen ‘den diktirilen elbiselerimizi, Sait Açıkgöz ile Ahmet Acar’dan alınan rugan ayakkabılarımızı uyurken yastığımızın yanına koyar öyle uyurduk.
Bayram sabahı babam bayram namazından gelir gelmez el öpme faslı başlardı önce babamızın annemizin ellerini öperdik bize demir bakır kuruşluklardan harçlık verirlerdi. Bayram sabahı kahvaltı yapılmazdı annemizin bayram akşamından hazırladığı yöresel bayram yemekleri yenirdi bayram sabahı. Yemek faslından sonra baba, abi, dayı amca ve yakın akrabalardan el öperek aldığımız bayram harçlıklarımızı harcamak için ayşarkta kurulan bayram yerine giderdik salıncaklar, dolaplar bisikletçi memı den kiraladığımız bisikletlere biner Urfalı Çimen amcadan çiçibiçi, şekerci Urfalı Şığodan da Şam şekeri alırdık. Çocuklukta yaşadığımız
eski bayramlarda aldığımız hazzı bu günkü bayramlardan almayışımız çocukluğumuza duyduğumuz özlemden olsa gerek. Yine de her şeye rağmen eski bayramlar ve eski gelenekler güzeldi bu günkünden. İsmini andığım tüm esnaflara Allahtan rahmet dilerken tüm Viranşehir halkına da barış içinde özgür mutlu bayramlar geçirmesini dilerim.
21-09-2015
Hasan GÖNÜLLÜ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Viranşehir
SON DAKİKA: ÇUMRA BELEDİYE BAŞKANI HALİT OFLAZ KORONAVİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ

SON DAKİKA: ÇUMRA BELEDİYE…

09:14 - 19 Ağustos 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİR'İN TARİHİ PAŞA HAMAMI

VİRANŞEHİR'İN TARİHİ PAŞA…

15:47 - 18 Ağustos 2020
Viranşehir
BEŞİR DERNEĞİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ UNUTMADI

BEŞİR DERNEĞİ İHTİYAÇ…

15:24 - 6 Ağustos 2020
Viranşehir
İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI TARTIŞMALARINA NOKTAYI KOYDU!

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU, SOKAĞA…

15:10 - 6 Ağustos 2020
Viranşehir
ŞANLIURFA’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI MI GELİYOR?

ŞANLIURFA’DA SOKAĞA ÇIKMA…

14:31 - 6 Ağustos 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİR  İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ İBRAHİM YAĞAN'DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI

VİRANŞEHİR İLÇE MİLLİ EĞİTİM…

15:50 - 30 Temmuz 2020
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...