DEDAŞ ŞİMDİ DE EPDK’YA ŞİKAYET EDİLDİ

Viranşehir Hit: 7249 / Yorum: 0 / 14 Temmuz 2020 14:15
DEDAŞ ŞİMDİ DE EPDK’YA ŞİKAYET EDİLDİ
-A +A

CHP’den ‘DEDAŞ’a Ceza Verin’ Başvurusu

CHP’nin Şanlıurfa kökenli vekili Mahmut Tanal, Güneydoğu halkını canından bezdiren elektrik dağıtım şirketi DEDAŞ’ı Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan sonra EPDK’ya da şikayet etti. 

Tanal, DEDAŞ hakkında gerekli cezai yaptırımların uygulanmasını talep etti. 

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, faaliyet gösterdiği Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak’ta tüketiciye kesilen yüksek faturalar, elektrik kesintileri ve trafo sökümleri nedeniyle gündemden düşmek bilmeyen Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi (DEDAŞ) Kamu Denetçiliği Kurumu’nun ardından Enerji Piyasası Kurumu’na (EPDK) da şikayet etti. 

Tanal, şikayet dilekçesinde, özellikle Şanlıurfa ve Mardin’de çiftçilerin kendi imkanlarıyla kurduğu trafoların borç gerekçesiyle söküldüğünü, birçok köyde elektrik kesintisi uygulandığını, voltaj düşüklüğünden su sondajlarının çalışmadığını hatırlattı. Dilekçesinde DEDAŞ’ın engellemesi nedeniyle sudan mahrum kalan tarımsal ürünlerin kuruduğunu, hayvanların telef olduğunu anımsatan Tanal, söz konusu 6 ilde yurttaşların fahiş faturalardan da muzdarip olduğunu kaydetti. 

DEDAŞ HAKKINDA GEREKLİ CEZAİ YAPTIRIMLAR UYGULANSIN

Dilekçede elektrik dağıtım şirketlerinin işlemlerine ilişkin şikayetleri incelemeyle yetkili kurumun EPDK olduğunu vurgulayan Tanal, Dicle Elektrik’in Anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Yargıtay ve Danıştay kararlarına açıkça aykırı olan eylemlerinin sonlandırılmasının elzem olduğunu ifade etti. 

CHP’li vekil Mahmut Tanal, dilekçesinde, hukuka aykırı eylemleri sebebiyle DEDAŞ hakkında gerekli cezai yaptırımların uygulanmasını talep etti. 

“DEDAŞ’IN ÇIKARDIĞI YÜKSEK BORCU GÖRÜNCE BEN KORKUYORUM”

DEDAŞ’a yönelik yaptığı şikayet başvurularını değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Güneydoğu’yu hiç kimsenin insafına terk etmeyeceklerini söyledi. DEDAŞ’tan hizmet alan Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak’taki vatandaşların durumuna çok üzüldüğünü belirten Tanal, “Çiftçinin o yüksek elektrik borçlarını görünce şahsen ben korkuyorum. Çiftçinin kazancı, kullandığı elektrik ne ki bu kadar elektrik borcu çıkıyor. Tarlalardan altın topsalar bile bu borçları ödeyemez. DEDAŞ da bu borçları gerekçe göstererek tam mahsulün suya en çok ihtiyaç duyduğu anda elektrikleri kesiyor. Evlerde de elektrikler kesik. Elektrik olsa bile voltaj düşük. Şanlıurfa’nın, diğer illerin elektrik altyapısı da eskiden kalma. En ufak rüzgarda çürümüş elektrik kabloları kopuyor, etrafa tehlike saçıyor. Elektrik olmayınca su da olmuyor. Çiftçinin bin bir zahmetle ektiği ürünleri DEDAŞ’ın tavrı nedeniyle kuruyor. Birçok hayvanın telef olduğu yönünde haberler geliyor. Bu yaz sıcağında, pandemi sürecinde Güneydoğu halkına reva görülen muamele kabul edilemez” ifadelerini kullandı. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN BELEDİYE TARİHİ

VİRANŞEHİRİN BELEDİYE TARİHİ

20:17 - 20 Ekim 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN EYÜP ABİSİ

VİRANŞEHİRİN EYÜP ABİSİ

23:40 - 11 Ekim 2020
Viranşehir
MAHALLİ BASIN

MAHALLİ BASIN

14:48 - 2 Ekim 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN SIRTINDAKİ KAN DAVASI

VİRANŞEHİRİN SIRTINDAKİ KAN…

22:47 - 30 Eylül 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİR GÜVENLİK İŞKUR LİSTESİ ASİLER VE YEDEKLER

VİRANŞEHİR GÜVENLİK İŞKUR…

19:25 - 24 Eylül 2020
Viranşehir
KIŞA HAZIRLIK

KIŞA HAZIRLIK

09:17 - 24 Eylül 2020
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...