MEVSİMLİK GEZİCİ TARIM İŞÇİLERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Viranşehir Hit: 328 / Yorum: 0 / 27 Haziran 2019 12:37
MEVSİMLİK GEZİCİ TARIM İŞÇİLERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI
-A +A

Viranşehir ilçe aymakamı Ömer Dereci'nin başkanlığında Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin sorunları ve çözüm yollarının değerlendirildiği toplantı gerçekleştirildi.

Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının amir ve müdürleri ile Hayata Destek Derneği'nin yetkilileri katıldı.

Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin sorunları hakkında yapılan çalışmaların sonuçları hakkında görüş alış verişinde bulunulduğu toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdüründen, Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulu Başkanı Hatice Bulum, hazırladıkları faaliyet raporunu katılımcılara sundu.

İlkbaharda Mevsimlik Gezici Tarım İşçisi ailelerin çalışmak amacı ile İl içi ve İl dışı göçe başladığını kaydeden İzleme Kurulu Başkanı Hatice Bulum eğitim öğretim sezonu bitmeden ailelerin öğrenci olan çocuklarını alarak işe gittikleri belirtti. Yaz ayı boyunca da mevsimlik göçün devam ettiğini belirten Bulum, sonbaharda eğitim ve öğretim sezonunun başlamasına rağmen öğrencileri yaklaşık 2 ay eğitime geç başladıklarını tespit ettiklerini dile getirdi.

ilçe aymakamı Ömer Dereci, ilçenin yoğun olarak tarım göçü verdiğini belirterek, bu göçten en çok eğitim çağındaki öğrencilerin etkilendiğini ifade etti.
Dereci yaptığı konuşmada: " İlkbaharla birlikte bu yıl ilçemizden ilkokul, ortaokul ve lise çağında 3850 öğrencimiz eğitimlerini aksatarak mevsimlik işe gittiklerini tespit ettik.

Öğrencilerin aileleri ile birlikte daha çok Manisa, Konya, Ankara, Bursa, Malatya ve Yozgat illerine gittiklerini sınıf rehber öğretmenlerimizin takibi ile belirledik. Öğretmenlerimizin aileleri ikna çabaları sonucunda birçok öğrenci okullarımızın pansiyonlarına yerleştirildi. Buna rağmen 3850 öğrencinin aileleri ile mevsimlik işe gitmesinin önüne geçilemediğini  esefle görüyoruz.

 KURUMLAR ARASI KOORDİNASYONUN ÖNEMİ

Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin sorunlarının çözümünde kurumlar arası koordinasyonun önemine değinin Viranşehir ilçe aymakamı Ömer Dereci: " Mevsimlik Tarım İşçiliği sorunu sadece bir kurumu ilgilendiren bir sorun değildir. Tüm kurumlar yekti sahaları içinde soruna çözüm üretme konusunda aktif olmak zorundadır. Özellikle sorunun teşhisi ve soruna çözüm üretme konusunda ölçülebilir veriler çok önemli. Sürekli güncel ve işlenebilir verilerin kurumlar arasında paylaşılmasına olanak sağlayacak kurumsal bir koordinasyonu sağlayacağız. Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri ile ilgili toplantılarımızı da sıklaştıracağız.

YEGANE ÇÖZÜM İSTİHDAM

Mevsimlik Gezici Tarım İşçiliğinin yegane çözüm yolunun istihdam alanı yaratmak olduğunu belirten ilçe aymakamı Ömer Dereci, Viranşehir'de istihdam alanı yaratmak için yoğun bir mesai harcadıklarını ifade etti. İstihdam başlığı altından iyi bir ilerleme kaydettiklerini ifade eden Dereci, istihdam ile birlikte başta eğitim sorunu olmak üzere bir çok alanda iyileşmelerin oluşacağını sözlerine ekledi.

Hayata Destek Derneği yetkilileri toplantının sonunda Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerine yönelik yaptıkları çalışmalarla ilgili katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.


 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Viranşehir
VİRANŞEHİR'DE KORONAVİRÜS VAKA SAYISI 80'İ GEÇTİ

VİRANŞEHİR'DE KORONAVİRÜS…

17:06 - 29 Mayıs 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİR’DE ARAZİ KAVGASI: 2 ÖLÜ, 6 YARALI

VİRANŞEHİR’DE ARAZİ KAVGASI:…

17:02 - 29 Mayıs 2020
Viranşehir
BAKAN KOCA'DAN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

BAKAN KOCA'DAN SOKAĞA ÇIKMA…

10:33 - 27 Mayıs 2020
Viranşehir
(ÖZEL) VİRANŞEHİR'DE MERCİMEK HASADI SIKINTILI BAŞLADI

(ÖZEL) VİRANŞEHİR'DE MERCİMEK…

10:45 - 27 Mayıs 2020
Viranşehir
ELEKTRİK ZAMLARI GERİ ÇEKİLSİN" DEDİLER VE KAMPANYA BAŞLATTILAR!

ELEKTRİK ZAMLARI GERİ…

21:16 - 26 Mayıs 2020
Viranşehir
TARIMSAL DESTEKLERDE FLAŞ DEĞİŞİKLİK! RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

TARIMSAL DESTEKLERDE FLAŞ…

17:32 - 24 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...