VİRANŞEHİRİN SIRTINDAKİ KAN DAVASI

Viranşehir Hit: 23955 / Yorum: 0 / 30 Eylül 2020 22:47
VİRANŞEHİRİN SIRTINDAKİ KAN DAVASI
-A +A

ARTIK KAN DÜKÜLMESİN ÇOCUKLAR YETİM KALMASIN.
GAZETECİ YAZAR ENVER ZENCİRCİ
Viranşehir’de gün geçmiyor ki kan davasından ötürü iki aşiret çatıştı 2 ölü beş yaralı haberleri verilmesin. Aşiret çatışmasında ölen öldüğüyle öldüren kan parası tedarikiyle kalmakta. Sivil toplum kuruluşları şehrimizin aydınları ve kanaat önderleri bu yaraya derman olamamakta. En başta da bu çatışmaların yeğene müsebbibi olan aşiretler ve o aşiretlerle hep övünen aşiret bireyleri bu dökülen kana çaresiz durup bakmakta. Bu acı bu gözyaşı geride bırakılan yetim çocuklar dul gelinler hiç mi yüreğinizi sızlatmıyor. Bu ilkel çağlarda İslamiyet’ten önceki dönemlerin bir geleneği ilkel bir öç alma duygusu olan kan davası ne yazık ki günümüze dek Viranşehir’de devam etmekte. Kan davasının devam etmesi kan davası gibi ilkel bir yapı olan aşiretçilikten kaynaklanmaktadır.
Aşiretçilik ilkel toplumlardan günümüze kadar gelen ilkel bir kurum. Kamu düzen ve güvenliğinin tam sağlanmadığı yörelerde Aşiretçiliğin yoğun yaşandığını görmekteyiz.
Genel olarak kamu düzen ve güvenliğinin sağlandığı hukukun gelişip evrenselleştiği yörelerde aşiretçilikle birlikte kan davaları da yok denecek kadar azalmaktadır.
İlçemiz Viranşehir’de aşiretçiliğin ve kan davalarının sürdürülmesinin yegane sebebi Kamu düzen ve güvenliğinin sağlamamasından ziyade kan davalarında elde edilen kan parasının aşiretler için bir rant kapısına dönüşmesinden kaynaklanmaktadır.
Bazı Aşiret mensubu bireyler suç mağduru aileyi intikam alması için ateşlemekte. Suç mağduru aile ne kadar intikam alma hırsını yükseltirse kan parası meblağı da o kadar yükselmekte. Bu yükseltme işi teşvikçi aşiret mensubu bireyin payını da yükselttiğinden, aşiret mensupları ateşe körükle gitmeye yeğlemekte. Görüldüğü gibi aşiretçilik kan davalarını körükleyen bir kurum. Aşiretçiliğin olmadığı yerlerde kan davaları da tamamen değilse de yok denecek kadar azalmakta.
Peki, bu ilkel bir öç alma duygusu olan kan davalarının şehrimizden kaldırılması için ne yapılmalı. Öncelikle kan parası olayını ortadan kaldırmaktır. Cezai bir yaptırım dışında maddi tazminat gereğini hukuki karara bırakmalı. Yani önce kan parası âdeti kaldırılmalı. Kan parası âdeti kalktı mı her iki tarafın aşiret mensupları tarafları kışkırtmaktan vaz geçer.
Aşiretlerin maddi bir çıkarı olmadığından başta kan parası almayacak olan suç mağduru aileyi kaderiyle baş başa bırakacak. Mağdur aşireti mağdur aileyi sahiplenmediğinden suç işleyen aşiretten kendilerine bir zarar gelmeyeceğini bilirler. Böylece her iki ailede kamu düzeni içinde hukuki mücadelelilerini verirler.
Hukuki mücadele içinde cezai işlem kadar maddi tazminat edinmede önemli bir etken olur. Böylece kan parasının yerini manevi tazminat öç alma duygusunun yerini de cezai işlemler almış olur. Kişisel sürtüşme ve kişisel öç alma olaylarını da şehrin kanaat önderleri İslam dininin ilke ve hükümleri doğrultusunda çözmeye çalışır. Zaten İslam dini hiçbir kan davasını haklı görmez Kuranda İsra 33. Ayet Nisa 93. Ayet Maide 32 ayet sürelerinde belirtmiştir “suçsuz yere kim bir insan öldürürse bütün insanlığı öldürmüş gibidir” der. Maddi çıkarın ortadan kaldırılması güvenli bir hukuki yargılamanın olduğu bir yörede İslam ahlakıyla yetişmiş hiçbir aile ilkel bir öç alma duygusu olan kan davasına bulaşmaz. İlkel bir öç duygusu olan kan davasını övünülecek değil yerilecek utanılacak bir ayıp olarak sahiplenmeyecektir.

Viranşehir’in değerli aşiretleri gelin Allah’ın kelamına uyalım İsra süresi 33. Ayette “ Suçsuz yere kim bir insan öldürürse bütün insanlığı öldürmüş gibidir” dendiği gibi el ele vererek Viranşehir’in sırtındaki bu ilkel kan davasını kaldıralım. Anneleri gözü yaşlı, gelinleri dul çocukları yetim bırakmayalım.
Viranşehir’in ve Viranşehir aşiretlerinin sırtındaki bu kara lekeyi kaldıralım. Her kese örnek alacağı hepimizin övüneceği barış ve kardeşlik içinde yaşayan bir
Viranşehir inşa edelim ki, gelecek nesiler bizden utanmasın bizimle iftihar etsin.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Viranşehir
İSİMLENDİRİLEN CADDE VE SOKAKLARIMIZ

İSİMLENDİRİLEN CADDE VE…

18:52 - 1 Aralık 2020
Viranşehir
İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU, KORONAVİRÜS GENELGESİNE TEREDDÜTSÜZ UYULMASI TALİMATI VERDİ

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU,…

23:59 - 24 Kasım 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN KANAYAN YARASI

VİRANŞEHİRİN KANAYAN YARASI

21:01 - 14 Kasım 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN BELEDİYE TARİHİ

VİRANŞEHİRİN BELEDİYE TARİHİ

19:14 - 3 Kasım 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN BELEDİYE TARİHİ

VİRANŞEHİRİN BELEDİYE TARİHİ

20:17 - 20 Ekim 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN EYÜP ABİSİ

VİRANŞEHİRİN EYÜP ABİSİ

23:40 - 11 Ekim 2020
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...